ARTIST SPOTLIGHT: Jiří Bělohlávek
Ve světě současné klasické hudby nenajdeme zvučnějšího jména, jež by s dílem Bohuslava Martinů bylo tak pevně spjato. Jiří Bělohlávek (1946 - 2017) se narodil v Praze svou dráhu začínal jako violoncellista, později jako asistent legendárního dirigenta Sergiu Celibidache. Od 90. let 20. století řídí Jiří Bělohlávek pravidelně orchestry světového renomé, jakými jsou Berlínští, Vídeňští a Newyorští filharmonikové, Bostonský symfonický orchestr, Clevelandský orchestr, BBC Symphony Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden nebo Sanfranciský symfonický orchestr, stejně jako operní domy od Newyorské MET až po Vídeňskou státní operu.
Historie vztahu Jiřího Bělohlávka k uvádění díla Bohuslava Martinů sahá dávno před rok 1984, kdy v Národním divadle v Praze uvedl operu Řecké pašije, kterou o 14 let později pak nastudoval pro koncertní provedení v rámci BBC Music Weekend v londýnském Barbicanu. Jeho odhodlání propagovat hudbu Bohuslava Martinů jakoby nemělo konce. Norman Lebrecht v jednom rozhovoru vzpomíná, jak jeden kritik vyčítal Jiřímu Bělohlávkovi, že Martinů přece nemůže uvádět donekonečna. Bělohlávek – tehdy nově v čele BBC Symphony Orchestra (2006 - 2012) se usmál, a odvětil : “Uvidíme”.
Během jeho angažná v Londýně pokračoval Bělohlávek v častém uvádění tvorby předních i méně známých českých skladatelů. Jeho obsáhlá diskografie čítá rovných 29 titulů s hudbou Bohuslava Martinů, jež nahrál se sólisty jako Isabelle Faust, Cédric Tiberghien nebo Ivo Kahánek, se kterým v roce 2007 uvedl Koncert pro klavír č. 4 – Inkantace v Royal Albert Hall v rámci festivalu BBC Proms.
Obrovského úspěchu se dočkala také souborné nahrávky děl Martinů : The 6 Symphonies z roku 2011, kterou Bělohlávek natočil právě s BBC Symphony Orchestra. Ta zaujala hudební kritiku natolik, že jí byla udělena prestižní cena Gramophone Award za orchestrální nahrávku roku 2012, kterou mimochodem Bělohlávek získal hned o rok později (tentokrát za nahrávku Josefa Suka). V roce 2012 mu královna Alžběta II. za jeho dlouholetý přínos hudbě udělila Řád britského impéria.
Celoživotní nadšení pro hudbu Bohuslava Martinů pokračovalo i po přesunu Jiřího Bělohlávka zpět do čela České filharmonie v roce 2012 - orchestru, jehož členem byl kdysi i sám Martinů. Mimořádně úspěšné bylo v roce 2014 na prosincových Dnech B. Martinů koncertní provedení opery Čím lidé žijí vzešlé z podnětu Institutu B. Martinů, v současné době se připravuje k vydání netrpělivě očekávaná živá nahrávka tohoto provedení. Čím lidé žijí zaujalo i v zahraničí a projekt se ocitl v nejužším výběru nominací na prestižní cenu International Opera Awards. V lednu 2016 se Bělohlávek představil v čele Bostonských symfoniků s programem, na němž kromě Dvořáka a Smetany uvedl taktéž Martinů Šestou symfonii, Fantaisies symphoniques.
Zdá se tedy naprosto přirozené, že právě Jiří Bělohlávek v čele České filharmonie představil 11. června 2015 na zahajovacím koncertu festivalu Smetanova Litomyšl kritické vydání Čtvrté symfonie. Jiří Bělohlávek současně přijal roli kmotra prvních dvou svazků (vedle 4. symfonie obsahují též Epos o Gilgamešovi), a spolu s ministrem kultury České republiky panem Danielem Hermanem před koncertem kritické vydání slavnostně pokřtil.
Poslechněte si Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů v podání BBC Symphony Orchestra. Řídí Jiří Bělohlávek.