AKTUALITY

13
ST
LISTOPAD 2024


Začíná festival Dny Bohuslava Martinů 2024

Veškeré informace a vstupenky na letošní ročník Dnů B. Martinů naleznete na novém webu festivalu.

Kresba © František Muzika 1946 / Archiv dědiců Františka Muziky

 


Tisková zpráva

Dny Bohuslava Martinů slaví 30 let!

Jubilejní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů přivítá tenoristu Pavla Černocha a Pražský filharmonický sbor, Terezii Fialovou s Jiřím Bártou, Dvořákovo trio, Filharmonii Bohuslava Martinů a další špičkové hudebníky.  Třicáté narozeniny oslaví festival ve dnech 14. 11. – 7. 12. v prostorách pražského Lichtenštejnského paláce, Rudolfina a kostela sv. Šimona a Judy.

„Ke kulatinám jsme festivalu darovali nový vizuál s kresbou Františka Muziky a pro publikum připravili elegantní a důstojnou dramaturgii, reflektující jak Rok české hudby, tak i listopadový svátek demokracie a studentstva. Výjimečným počinem bude zejména vokální koncert českých skladatelů s Pražským filharmonickým sborem a předním českým tenoristou světového formátu Pavlem Černochem,” zve veřejnost ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Jubilejní ročník festivalu zahájí 14. listopadu v sále Martinů hvězdné Dvořákovo trio ve složení Ivo Kahánek, Tomáš Jamník a Jan Fišer a nabídne koláž komorní tvorby našich stěžejních skladatelů, akcentující letošní největší hudební téma – Rok české hudby 2024. Uslyšíme několik částí z Českých tanců Bedřicha Smetany, Mahlerův klavírní kvartet a první klavírní trio Bohuslava Martinů. Koncert zakončí Smetanovo Klavírní trio g moll, velkolepá lyrická báseň, napsaná necelé tři měsíce po smrti skladatelovy pětileté dcery Bedřišky. Hostem Dvořákova tria bude violista Jiří Kabát.

Třicáté narozeniny slaví také Zemlinsky Quartet, který vystoupí 26. listopadu v sále Martinů a přednese vrcholné dílo autora, jehož jméno hrdě nosí. Druhý smyčcový kvartet napsal skladatel, klavírista a dirigent Alexander Zemlinsky v Praze v době, kdy zastával post hudebního ředitele Nového německého divadla. Dále zazní druhý smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, který vznikl naopak v Paříži, a také Smyčcový kvartet č. 3 z roku 1929, experimentální dílo vymykající se ostatní skladatelově tvorbě. Skladba byla napsána pro Roth Quartet – ansámbl proslulý interpretací soudobé hudby – a své premiéry se dočkala v roce 1932 v USA.

Na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy vystoupí 28. listopadu Pražský filharmonický sbor spolu s tenoristou světového formátu Pavlem Černochem. Představí zde ryze český program, s kterým se o pár dní později vydají na své „americké“ koncertní turné, jehož vrcholem bude a capella koncert v newyorské Carnegie Hall. Na repertoáru tak nemohou chybět skladby Bohuslava Martinů, který jako jeden z mála evropských skladatelů dobyl tzv. Nový svět a jehož díla premiérovaly nejslavnější americké orchestry. Zařazením skladeb Petra Ebena, Bohuslava Martinů a Jana Nováka, tedy autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenal komunistický, respektive nacistický režim, se koncert stává rovněž součástí kulturních akcí, připomínajících listopadový Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

Charismatický pár Terezie Fialová a Jiří Bárta, kteří jsou partnery v hudbě i v životě, vytvořil dramaturgii koncertu exkluzivně pro festival. Sál Martinů tak 3. prosince rozezní Sonáta          pro housle a klavír Leoše Janáčka v úpravě Jiřího Bárty, Beethovenova Sonáta č. 5 D dur pro klavír a violoncello a koncert uzavře Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 Bohuslava Martinů, který ji napsal v Paříži v roce 1939 jako reakci na vznik protektorátu Čechy a Morava a věnoval ji francouzskému violoncellistovi Pierru Fournierovi. Závěr koncertu bude patřit Variacím na Rossiniho téma od Niccola Paganiniho i Bohuslava Martinů.

 

Jubilejní ročník festivalu zakončí 7. prosince slavnostní závěrečný koncert. Lichtenštejnský palác přivítá Filharmonii Bohuslava Martinů s dirigentem Robertem Kružíkem. Jako první zazní Koncert pro klarinet a orchestr skladatele Jiřího Temla (*1935) a zlínská filharmonie jej uvede ve světové premiéře se sólistou Irvinem Venyšem. Dále uslyšíme lyrickou suitu Josefa Suka Pohádka, napsanou na žádost Julia Zeyera k jeho scénické pohádce Radúz a Mahulena. A konečně velkolepý Smyčcový kvartet s orchestrem Bohuslava Martinů, dílo po vzoru concerta grossa, kde roli sólisty zastává smyčcový kvartet. Autor skladbu dokončil ve Francii v červnu 1931 a premiéry dočkala o rok později v Marseille. V sále Martinů jej přednese Pavel Bořkovec Quartet za doprovodu zlínské filharmonie.

Festivalu tradičně předchází Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, určená mladým talentovaným hudebníkům, která představí to nejlepší z nejmladší hudební generace. Koná se 22. – 24. listopadu a aktuální ročník patří kategoriím cembalo a dechové nástroje (flétna, klarinet, trubka). Absolutní vítězové loňské soutěže, klavírista Pavol Praženica a Siebenaichener Quartet, se publiku připomenou na koncertě laureátů 24. listopadu v sále Martinů společně s laureáty ročníku 2024.

V rámci partnerských projektů zavítáme do Dvořákovy síně Rudolfina, kde 4. listopadu zazní Koncert č. 2 pro housle a orchestr Bohuslava Martinů v podání Josefa Špačka a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Následovat bude 16. listopadu Koncert pro svobodu a demokracii, na kterém Česká filharmonie a sólista Antoine Tamestit uvedou Martinů Rapsodii – koncert pro violu a orchestr.

Další informace

Předprodej vstupenek : v síti GoOut.