AKTUALITY

08
ÚT
LISTOPAD 2022


Institut Bohuslava Martinů objevil ztracenou skladatelovu skladbu. Na benefičním koncertě ji zahrají Petr Nouzovský a Martin Kasík

Romanci pro housle a klavír datovanou rokem 1930 nalezla muzikoložka Natálie Krátká v izraelské Národní knihovně v Jeruzalémě. Transkripci pro violoncello a klavír premiérově provedou Petr Nouzovský a Martin Kasík na benefičním koncertě institutu, který se uskuteční 8. listopadu v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze.

Petr Nouzovský

Institut Bohuslava Martinů si klade za cíl shromáždit veškeré dostupné dokumenty z pera skladatele a materiály o něm a jeho životě. Nejdůležitějším úkolem institutu je Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů. Největší projekt české muzikologie je naplánován na několik desetiletí dopředu, v současné době jsou připravovány např. pozdní orchestrální Paraboly, H 367 nebo opera Mirandolina, H 346.

Na podporu projektu se pravidelně konají benefiční koncerty předních českých i světových interpretů. Po Ivo Kahánkovi, Mahanu Esfahanim nebo Josefu Špačkovi přijali letos pozvání violoncellista Petr Nouzovský a klavírista Martin Kasík. Přednesou společně Tři skladby pro klavír Klementa Slavického a Adagio a Allegro Roberta Schumanna. Z pera Bohuslava Martinů pak zazní Tři české tance, H 154, Sedm arabesek, H 201, Variace na slovenskou lidovou píseň, H 378 a transkripce nově objevené Romance pro housle a klavír.

Martin Kasík

Pracovnice institutu Mgr. Natálie Krátká přibližuje historii skladby a jejího objevení: „Skladbu Romance pro housle a klavír jsem objevila zcela náhodně během pátrání po nových pramenech Bohuslava Martinů. Při té příležitosti jsem narazila na katalog izraelské Národní knihovny v Jeruzalémě, který obsahoval záznam o neznámém díle z roku 1930. Pochází z pozůstalosti francouzského fotografa ukrajinsko-židovského původu, Borise Lipnitzkého, kterému Martinů skladbu zároveň věnoval. Oba umělci se poznali v Paříži, kde se nacházelo i fotografické studio Lipnitzkého. Během 20. až 60. let 20. století zde fotografoval všechny významné osobnosti té doby. Není tedy divu, že si Martinů u něho nechal v roce 1931 pořídit i svou svatební fotografii. Další materiály, které by dokládaly přátelství obou umělců, teprve čekají na své objevení.“

Fotografie manželů Martinů od Borise Lipnitzkého

Do kontextu celého díla skladatel zasadil Romanci ředitel institutu Mgr. Aleš Březina, Ph.D.: „Je to nejchromatičtější a nejvíce impresionismem ovlivněná skladba, jakou jsem kdy od zralého Martinů viděl. Sazba klavíru připomíná rané skladby a místy zní spíše jako Fauré. Přitom v květnu 1930 složil za deset dní Cinq piéces brèves (Klavírní trio č. 1), H 193, což je úplně jiná hudba. Že by to byla stylová preference dedikanta této skladbičky? Nebo že by to byla ta ztracená Romance, H 12 z roku 1910, kterou by Martinů jen rychle přepsal a předatoval? Odpovídalo by tomu i nadměrné množství dynamických a agogických předpisů, zdvojování slovních a grafických pokynů pro crescendo, používání prudkých dynamických kontrastů. Proč by to ale dělal, proč by „podváděl“ – on, který podobnou drobnost uměl složit za jeden den? Záhada.“