AKTUALITY

16
NE
ŘÍJEN 2016


Křest 4. svazku Souborného vydání díla Bohuslava Martinů

Hlavní sponzor koncertu

Více o samotném koncertu zde.

Praha, 11. října 2016 – Institut a Nadace Bohuslava Martinů s radostí představují nový svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje komorní hudbu pro 6 - 9 nástrojů. Jeho slavnostní křest proběhne v pondělí 17. října 2016 v Českém muzeu hudby v rámci cyklu Komorní dialogy napříč staletími orchestru PKF - Prague Philharmonia.

„Skladby jsou psány pro neobvyklá nástrojová obsazení, společná je jim zvuková originalita a vysoká umělecká kvalita. Vůbec poprvé zazní tyto skladby v rámci jednoho koncertu, navíc z nového kritického vydání, nahrazujícího nevyhovující edice staré 50 a více let,“ říká Jitka Zichová, editorka svazku a zároveň koordinátorka projektu Souborného kritického vydání díla B. Martinů, které vydává nakladatelství Bärenreiter

Rozsáhlý projekt, stvrzující pozici skladatele jako klasika hudby 20. století, byl zahájen v roce 2015 a již na loňském festivalu Smetanova Litomyšl pokřtili první dva svazky (Epos o Gilgamešovi a Symfonie č. 4) ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman spolu s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. Souborné vydání má dohromady obsahovat více než sto svazků a vycházet bude přes půl století. Mezi jeho subskribenty se nacházejí významné evropské a americké univerzity, hudební archivy a další prestižní hudební instituce po celém světě. Kritická verze Eposu o Gilgamešovi také nedávno obdržela prestižní ocenění „Best Edition 2016“ od Německé asociace hudebních vydavatelů.

„Toto nové souborné vydání - které vřele doporučuji jak hudebním knihovnám, tak skutečným fanouškům Martinů - by mělo výrazně napomoct pozvednutí jeho hudby z okraje zájmu. První dva svazky představují velice slibný začátek celého projektu,“ píše v zářijovém čísle prestižního vědeckého časopisu NOTES expert na hudbu 20. století muzikolog Nigel Simeone.

Kromě těchto ocenění a pozitivního ohlasu z odborných řad se kritické verze děl objevují také v koncertních síních a dlouholetá práce muzikologů tak získává praktické uplatnění. V této sezóně půjde například o Svatební košile, H 214 I A s Filharmonií Brno pod vedením talentovaného Jiřího Rožně nebo Epos o Gilgamešovi, H 351 provedený Českou filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.


17. října 2016, 19:30
České muzeum hudby, Praha
Serenáda č. 1 pro klarinet, lesní roh, troje housle a violu, H 217
Serenáda č. 3 pro hoboj, klarinet, čtvery housle a violoncello, H 218
Les Rondes pro hoboj, klarinet, fagot, trubku, klavír a dvoje housle, H 200
Pastorely ze Stowe pro pět zobcových fléten, klarinet, dvoje housle a violoncello, H 335
Nonet č. 2 pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh, housle, violu, violoncello a kontrabas, H 374

Členové orchestru PKF – Prague Philharmonia